Геоінформаційна система інтегрованого аналізу різнорідних і різнорівневих даних РАПІД
Автор проекту: Національний гірничий університет, кафедра геоінформаційних систем, Дніпропетровськ ( Україна )
Мета проекту: Підвищення ефективності вирішення задач обробки та аналізу просторових даних у сферах геології, гірничої справи, екології та природокористування.
Загальна інформація про проект. Сталий розвиток економіки і суспільства неможливий без постійного підвищення ефективності природо- та надрокористування за рахунок використання новітніх інформаційних технологій. Це передбачає залучення та обробку великих обсягів просторової інформації, що подається у вигляді різнорідних і різнорівневих матеріалів аерокосмічних зйомок, картографічних і цифрових геологічних, геофізичних, геохімічних, екологічних, метеорологічних та інших геоданих. Одним з основних науково-технічних підходів, що дозволяють ефективно управляти великими обсягами просторової інформації, є розробка нових спеціалізованих геоінформаційних систем (ГІС), що поєднують можливості зберігання, обробки, візуалізації та інтелектуального аналізу просторових даних.
У Національному гірничому університеті створена спеціалізована ГІС РАПІД (Розпізнавання, Автоматизоване Прогнозування, Інтерпретація Даних), що є потужним засобом інтегрованого аналізу просторових даних. ГІС РАПІД призначена для вирішення широкого кола завдань природокористування, моніторингу стану навколишнього середовища, екології, прогнозу небезпечних природних і техногенних явищ, геології, пошуку родовищ корисних копалин та ін. Технологія роботи в ГІС РАПІД базується на методах Data Mining, обробки зображень, геостатистики, просторового аналізу і реалізує принцип багатоваріантного вирішення завдань за допомогою імітаційного моделювання та проведення обчислювальних експериментів.
Універсальні інструментальні засоби системи дозволяють аналізувати практично будь-які ситуації, явища і об'єкти, описувані просторово розподіленими даними. Досвід застосування ГІС РАПІД при вирішенні прогнозних та моніторингових завдань у різних галузях свідчить про її ефективність, гнучкості та широких перспективах подальшого застосування. ГІС РАПІД зареєстрована Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства науки та освіти України (свідоцтво номер ПА № 30616 від 12.10.2009 р.).