Технологія пошуків промислових скупчень вугільного метану і побудови 3D моделей шахтних полів за даними різновисотних зйомок
Автор проекту: Національний гірничий університет, кафедра геоінформаційних систем, Дніпропетровськ (Україна)
Мета проекту: виявлення промислових скупчень вугільного метану в межах шахтних полів Донбасу із застосуванням новітніх геоінформаційних технологій інтегрованого аналізу космічних і геолого- геофізичних даних.
Загальна інформація про проект. Видобуток метану з пластів вугільних родовищ є перспективним напрямком отримання енергоресурсів і підвищення безпеки шахт. Щорічно з надр Донбасу виділяється до 4 млрд. куб. м метану, а видобуток не перевищує 8% від цієї кількості. Зростання видобутку стримується тим, що існуючі методи пошуку скупчень метану базуються на безпосередньому вивченні речовини і властивостей порід, що вимагає значних витрат часу і коштів.
Співробітниками Національного гірничого університету розроблені спеціалізовані геоінформаційні системи ГІС РАПІД та ГІС КОНТУР, використання яких забезпечує підвищення ефективності пошуків скупчень метану за рахунок використання відносно недорогих космічних даних та комп'ютерного 3D моделювання шахтних полів.
Інструментальні засоби ГІС РАПІД забезпечують отримання прогнозних карт розподілу скупчень метану. Їх поєднання з тривимірними моделями шахтних полів, побудованих в середовищі ГІС КОНТУР, дозволяє істотно підвищити достовірність результатів.
Виконання проекту дозволить знизити вартість пошукових робіт і збільшити обсяги видобутку екологічно чистих, ефективних енергоресурсів.