Наукове обґрунтування та розробка технології одержання конструктивних матеріалів з високим рівнем розсіювання енергії для гірничодобувної промисловості
Автор проекту. Національний гірничий університет, кафедра техніки розвідки родовищ корисних копалин, Дніпропетровськ (Україна)
Мета проекту. Розробка високоефективної та екологічно чистої технології отримання високодемпфірующіх матеріалів на залізній основі для гірничодобувної промисловості, що володіють технологічними властивостями, що перевищують в 1,5-2,0 рази існуючі сплави, і собівартість яких буде нижчою на 30-50%.
Загальна інформація про проект. Для попередження небезпечних резонансних навантажень, попередження передчасного ударного руйнування виробів, зниження рівня шуму в конструкціях різного технологічного призначення в даний час широко застосовують матеріали, що володіють високою здатністю необоротно розсіювати енергію механічних коливань. Матеріали, що гасять вібрацію, інтенсивно розробляють в США (сплави «Ікрамут» на основі системи марганець - мідь), в Англії (сплави «Соностон» на основі тієї ж системи) та інших країнах. Однак, як показав проведений аналіз, технологія отримання таких сплавів вимагає складного і дорогого устаткування, а самі матеріали мають високу собівартість. Для усунення зазначених недоліків і досягнення поставленої мети пропонується виключити зі складу матеріал, що володіє високим рівнем демпфірування, дефіцитні матеріали, що мають високу вартість, а в технології отримання реалізувати механізм пружного двойникування, зворотних фазових перетворень і магнитопружного ефекту. Крім того, будуть застосовані порошкові композиційні системи з гостро вираженою гетерогенною структурою.
Розроблена технологія дозволить отримувати металеві матеріали, які з успіхом будуть застосовані в гірничодобувній промисловості для виготовлення корпусів різних видів інструменту, що руйнує породу.