Оптимізаційні технології прийняття рішень в задачах розміщення об'єктів на заданій території
Автор проекту. Національний гірничий університет, кафедра системного аналізу та управління, Дніпропетровськ (Україна).
Мета проекту. Розробка нових моделей і методів розв'язання задач розміщення об'єктів в заданій області, створення на їх основі ефективних алгоритмів, що дозволяють приймати узгоджені рішення щодо розміщення об'єктів на заданій території.
Загальна інформація про проект. Велике число завдань, що виникають у практичній діяльності людини, пов'язані з проблемою оптимального розміщення об'єктів на заданій території і розбиттям її на зони обслуговування. Такі завдання мають широке поширення на практиці, оскільки область, в якій проводиться розміщення, може мати різну структуру, і сам термін "об'єкт" може трактуватися досить широко. Прикладами є задачі розміщення різних пунктів обслуговування: лікарень, магазинів, пожежних депо, фінансових установ, шкіл, підприємств різного типу і пр.; проектування мереж мобільного зв'язку; завдання зрошення; формування генеральних планів підприємств; проектування друкованих плат, конструювання літальних апаратів; та ін.
Критерії розміщення також можуть бути різними і враховувати відстань до об'єкта обслуговування, час на доставку продукції (послуги , екологічну і технологічну безпеку, близькість конкурентів, і пр. Крім того, рішення зазначених проблем передбачає врахування природних і штучних обмежень, до яких відносяться недостатність кадрового та ресурсного потенціалу, складні умови прийняття рішень, а також значимість таких рішень і можливі наслідки їх реалізації.
Тому розробка нових моделей і методів розв'язання залишається актуальним завданням.
В результаті реалізації проекту будуть розроблені нові математичні моделі та алгоритми розв'язання задач розміщення об'єктів, які послужать основою для розробки комп'ютерних систем підтримки прийняття рішень. Використання цієї технології дозволить поліпшити процеси управління, включаючи їх аналіз та оптимізацію, що забезпечить автоматизоване супроводження процесів прийняття рішень при вирішенні завдань розміщення, зокрема в системах життєзабезпечення населення.